Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Modelarstwo RC

Strona Główna Moje HOBBY Modelarstwo RC Samoloty RC Osprzet RC Osprzęt RC c.d. Kontakt
Modelarstwo RC (ang. radio/remote control):
dziedzina modelarstwa, w której modelem steruje się zdalnie za pomocą fal elektromagnetycznych.


Modelarz kontroluje zachowanie się modelu za pomocą układu zdalnego sterowania, w którego skład wchodzi nadajnik, odbiornik oraz mechanizmy wykonawcze. Między nadajnikiem i odbiornikiem nie ma żadnego fizycznego połączenia; komunikacja odbywa się poprzez fale elektromagnetyczne - w nadajniku ruch drążka sterowego zostaje przetworzony na odpowiedni sygnał, który może zostać odebrany przez znajdujący się w modelu odbiornik. Z odbiornika sygnał przekazywany jest do mechanizmów wykonawczych - serwomechanizmów, regulatorów napięcia itp., dzięki czemu modelarz ma kontrolę nad określonymi czynnościami modelu (np. wychyleniem sterów czy otwarciem przepustnicy silnika) i może nim sterować. Zestaw nadajnika i odbiornika często nazywany jest potocznie aparaturą. Liczba różnych czynności, które można kontrolować za jej pomocą jest liczbą jej kanałów. Jest to ważny parametr określający przydatność danego rodzaju aparatury w danym modelu.

Wystąpił problem !!

Wyposażenie modeli RC:


Układ zdalnego sterowania:
Modele RC można podzielić na modele latające, jeżdżące oraz pływające. Rodzaj wyposażenia stosowany w każdym z powyższych rodzajów modelarstwa jest różny m.in. ze względu na ilość kanałów koniecznych do poprawnego kontrolowania modelu. Np. w modelu samochodu wystarczy nadajnik i odbiornik dwukanaławy, umożliwiający sterowanie mocą silnika oraz kierunkiem jazdy. Taka aparatura pozwala również na kontrolę prostego modelu szybowca, w którym steruje się sterem wysokości i kierunku, jest ona jednak zupełnie nieprzydatna w modelu samolotu, w którym steruje się także mocą silnika, lotkami oraz ew. innym wyposażeniem. W modelu obowiązkowo musi być zainstalowany akumulator, który umożliwia pracę odbiornika, serwomechanizmów lub silnika. W modelach latających akumulator ze względu na swoją masę często jest stosowany jako element wyważający model. Rozwiązanie takie pozwala zaoszczędzić masę modelu, gdyż nie jest konieczne dodawanie oddzielnego balastu lub jego masa jest mniejsza.

Sliniki:
Modele mogą być wyposażone w silnik elektryczny lub spalinowy (inne silniki, takie jak na sprężone powietrze nie są obecnie stosowane).Urządzenia telemetryczne:
Dzięki rozwojowi techniki możliwe stało się korzystanie z urządzeń telemetrycznych, przekazujących określone dane z modelu do modelarza. Są to np. liczniki prędkości obrotowej silnika, wariometry, prędkościomierze czy wysokościomierze.